[05-Dec-2018 08:47:40 Asia/Tehran] PHP Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function add_action() in /home/ahangdow/public_html/mailyahoo.ir/wp-content/themes/author/inc/customizer.php:3 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/ahangdow/public_html/mailyahoo.ir/wp-content/themes/author/inc/customizer.php on line 3 [05-Dec-2018 10:22:24 Asia/Tehran] PHP Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function add_action() in /home/ahangdow/public_html/mailyahoo.ir/wp-content/themes/author/inc/customizer.php:3 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/ahangdow/public_html/mailyahoo.ir/wp-content/themes/author/inc/customizer.php on line 3 مجموعه اشعار "روز یازدهم"؛ روایتی هنری از دو شخصیت والاگهر دشت کربلا+فیلم رفتن به نوشته‌ها

مجموعه اشعار "روز یازدهم"؛ روایتی هنری از دو شخصیت والاگهر دشت کربلا+فیلم

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، تقریبا تمام فعالان عرصه فرهنگ قرآنی او را می‌شناسند، قاری خوشنام و بین‌المللی استان مرکزی که در ایام ماه مبارک رمضان به سبب کارهای جذاب قرآنی مجری جشن رمضان بود که به همت دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد استان مرکزی و سازمان فرهنگی ورزشی و اجتماعی شهرداری اراک در 23 مسجد اراک برگزار شد.

این قاری و مجری جوان اراکی، در کنار تمام فعالیت‌های قرآنی و اجرایی در بین پیشکسوتان و شاعران جوان شعر آئینی هم نام آشنا و چهره موفق استانی است که در برنامه‌های مختلف ادبی و مراسم‌هایی از جمله جشن روز بزرگداشت شهدای خبرنگار استان مرکزی بارها از شعرخوانی وی بهره برده‌اند.

مختاری متولد 58 در شهر اراک و دارای مدرک تحصیلی کارشناس ارشد ادبیات، مدرس مدارس قرآنی آموزش و پرورش بوده و همسر وی “ملیحه اکبری” از شعرای انقلابی و هنرمندان متعهد استان مرکزی است که بارها به عنوان تنها زوج هنری حوزه انقلاب اسلامی مورد تقدیر قرار گرفته‌اند.

طبق روال هرساله، شعرای کشور روز پانزدهم رمضان المبارک و زادروز کریم اهل البیت(ع) میهمان رهبر معظم انقلاب اسلامی هستند که مختاری یکی از شعرایی بود که به این مراسم دعوت شده بود و در خلال برنامه نیز با رهبرمعظم انقلاب گفت‌و‌گویی صمیمانه داشت و در این بین کتاب روز یازدهم را نیز تقدیم محضر معظم له کرد.

کتاب روز یازدهم مجموعه اشعار جواد مختاری روایت‌گری 72 رباعی و دو بیتی عاشورایی از دو شخصیت والاگهر دشت کربلا حضرت ابوالفضل العباس(ع) و حضرت علی اصغر(ع) است که در سال گذشته توسط حوزه هنری استان مرکزی به چاپ رسید و همزمان با اربعین حسینی رونمایی شد.

“جواد مختاری” شاعر و قاری بین‌المللی جوان اراک در مصاحبه‌ای تفصیلی واگویه‌هایی از عاشقانه‌های دیدار با رهبرمعظم انقلاب اسلامی را بیان کرده که مشروح این گفت‌و‌گو در زیر می‌آید:

تسنیم: بحثمان را از فعالیت ادبی شما آغاز کنیم، قدری در باره فعالیت‌های ادبی خود توضیح دهید؟

مختاری: بنده از سال 76 کار شعر را در حوزه غزل، دوبیتی، مثنوی و در ده سال اخیر در حوزه سپید و قالب‌های جدید دست به قلم شده‌ام و همچنین قریب به 14 سال در دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان مدرس درس آشنایی با قرآن‌کریم فعالیت داشته و رتبه‌های مختلفی را در رشته‌های تلاوت و ترتیل در دانشگاه آزاد سما کسب کرده‌ام.

در چند بخش شعر فعالیت دارم، از جمله شعر آیینی که از افتخارات شاعران ایرانی بوده و شعری ماندگار است، شعر اجتماعی، شعر کودک و اشعار دیگر که آن‌ها را هم تجربه کرده‌ام.

تسنیم: به عنوان یک شاعر آئینی وضعیت کشور و ظرفیت‌های ادبی در بخش شعر و ادبیات کشور را چگونه می‌بینید؟

مختاری: شعر و ادبیات در وجود تمام ایرانی‌ها از دیرباز وجود داشته و ایرانیان به‌ویژه در حوزه شعر سرآمده بوده‌اند که شاعران بزرگی از این مرز و بوم برخاسته‌اند.

مردم ایران خود اهل شعر و ذوق هستند و هر زمان که سخنی به میان می‌آید مردم به شعر علاقه‌مند می‌شوند، مخاطب به دنبال شنیدن یک کلام موزون است، زمانی که یک بیان ساده را ارائه می‌کنید مردم لذت می‌برند.

گاهی اوقات مردم تنها به شعر بسنده نکرده و متن ادبی هم می‌نویسند، زمانی که شعر در حوزه نقد قرار می‌گیرد آن زمان عیار شعر مشخص شده و شعر جنبه اجتماعی، مذهبی و غیره را پیدا می‌کند.

تسنیم: تاثیر انقلاب اسلامی بر وضعیت شعر و ادبیات کشور را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

مختاری: به برکت انقلاب اسلامی شاهد رویکرد جدید و ویژه شعر آیینی هستیم، در دو دهه قبل شاعران آیینی شناخته شده زیادی نداشته‌ایم اما در دهه گذشته افرادی حاضر شدند و در این حوزه فعالیت خوبی انجام داده‌اند.

تسنیم: این روند فعالیت‌های ادبی در بخش شعر در استان مرکزی چگونه است؟

مختاری: دوشنبه‌های پایان هر ماه کارگاه‌های شعر آیینی در حوزه هنری برگزار می‌شود و در این کارگاه‌های مسئولان شهری، شاعران آیینی، مداحان و مهمان‌های ممتاز کشوری حاضر می‌شوند، این جلسات ارتقای شعر آیینی سبب می‌شود که شعر ایین خود را نشان داده و شاعران ترغیب به بهتر نوشتن می‌شوند.

تسنیم: امسال به عنوان یکی از سفرای ادبی و شعرای استان مرکزی میهمان محضر رهبرمعظم انقلاب اسلامی بودید، قدری در این باره توضیح دهید؟

مختاری: امسال به همراه برخی دوستان دیگر به خدمت مقام معظم رهبری رفتیم و کتاب 72 دوبیتی و رباعی عاشورایی را با عنوان”روز یازدهم” تقدیر به مقام معظم رهبری کردیم، بیشتر شاعران طراز اول در این جلسه که شب پانزدهم ماه رمضان برگزار شد حضور داشتند.

مقام معظم رهبری زودتر ازموعد نماز تشریف فرما شدند، زمان ورود ایشان کتاب در دست من بود و به عنوان نفر نخست با ایشان دیدار کردم و کتاب را تقدیم مقام معظم رهبری کردم که ایشان هم کتاب را تورق فرمودند.

تسنیم: شیرین‌ترین خاطره شما در این دیدار چه بود؟

مختاری: یکی از خاطرات شیرینی که از دیدار با مقام معظم رهبری داشتم این بود که قبل از اذان مغرب با راهنمایی استاد قزوه کتاب شعرم را تقدیم حضرت آقا کردم، پیش از آنکه کتاب را تقدیم کنم، به استاد قزوه عرض کرده بودم که در این جلسه و جلسات دیگر اگر توفیقی شد می‌توانم برای تلاوت خدمت رهبرمعظم انقلاب باشم.

استاد قزوه هم این پیش‌زمینه را داشتند و هنگامی ‌که کتاب را تقدیم کردم این مسئله را مطرح کردند که آقای مختاری از قاریان قرآن‌کریم هستند که آقا هم مورد تفقد قرار دادند و اسمم را پرسیدند و از کتاب سؤال کردند و کتاب را قدری توضیح دادم و تقدیم حضرت آقا کردم و این از شیرین‌ترین خاطرات دوران زندگی من است.

تسنیم: قدری درباره کتاب “روز یازدهم” که گفته شد به مقام معظم رهبری تقدیم کردید بگویید؟

مختاری: چاپ نخست این کتاب با هزار جلد منتشر شده و پیگیر هستیم که برای اربعین این کتاب به چاپ دوم برسد، بعد از دو دهه تلاش نخستین کتاب ما به چاپ رسید.

این آمادگی را داریم که مجموعه‌های بعدی در حوزه‌های مختلف از جمله دفاع مقدس را منتشر کنیم که یک عنوان کتاب با عنوان “مینی‌مال‌های دفاع مقدس” در دست تهیه است.

تسنیم: فکر می‌کنید راهبرد توسعه شعر آئینی در کشور چیست؟

مختاری: شاعران آیینی باید با حضور در جلسات هیئت و همچنین دعوت از شاعران آیینی در جلسات هیئات امکان شناسایی این شاعران ایجاد شود و مردم جامعه با این شاعران آشنا شوند.

مداحان مقتل خانی کرده و نیاز است از نگاه شاعر که مقتل را نظم درآورده هم این موضوعات و فضاها برای مردم ایجاد شود که از این نوع شعر هم بهره‌مند شوند.

تسنیم: شعرای آئینی باید چه مواردی را مورد توجه قرار دهند؟

مختاری: اعتقاد ما این است که باید در حوزه ادبیات آیینی در مفاهیم متعدد اقدامات مناسب ولازم انجام شود، شاعر آیینی باید مفهوم را تصویرسازی کند، اگر شاعری بخواهد در حوزه ادبیات اهل بیت (ع) قرار بگیرد.

باید شعر آیینی را کنار تخیل و تصویری شاعرانه پیوند بزند زیرا  با حوزه مقتل و شعر ائمه مواجه می‌شود وباید مسلط و آگاه به مفاهیم کامل دینی باشد، شعر جایگاه مهمی دارد و نگاه شاعر بسیار حائز اهمیت است.

تسنیم: از آنجا که شعر آئینی و حوزه مدیحه سرایی دو بخش در هم تنیده شده و در کنار هم است، چه راهبردی و چه پیشنهاداتی برای توسعه این دو حوزه در کنار یکدیگر دارید؟

مختاری: تعاملی باید میان مداحان و شاعران اهل بیتی شکل بگیرد که این دو طیف بیشتر بتوانند اندیشه‌های خود را با یکدیگر گره بزند تا هم شاعر نسبت به مقاتلی که مداحان به آن مسلط هستند، تبحر پیدا کند و ظرف ذهنیش پر و کامل‌تر شود و هم مداحان شعر حرفه‌ای و شعر امروز را از کلام شاعران امروز بیشتر بشناسد.

یک شعر به منظور چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی در دست تهیه داریم که همزمان با دهه فجر این شعر هم منتشر می‌شود و همچنین مجموعه‌های دیگر از جمله در حوزه کودک و عاشقانه هم در دست تهیه داریم.

گفت‌و‌گو از مبین جلیلی

انتهای پیام/ ت

منتشر شده در Uncategorized

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *