به گزارش خبرگزاری تسنیم از بهبهان,  بخش عمده‌ای از عناصر تشکیل دهنده سیمای هر شهر، مبلمان آن است؛ اجزایی که گذشته از کاربردهای خاص خود به زیبایی و انتظام شهر نیز سامان می‌بخشند تا شهر آرایش مناسبی به خود گرفته اما عدم وجود یا خلل در هر یک از این پارامترها می تواند آسیب جدی به مبلمان شهری وارد کند.

مبلمان شهری شامل مجموعه متنوع از عناصر و المان‌هایی است که در فضای عمومی شهر با هدف خدمات رسانی، آسایش و راحتی شهروندان نصب و جانمایی می‌شوند که وابسته به اماکنی اعم از پارک‌ها، میادین، پیاده‌روها و مراکز تجاری است که شهروندان با آن در طول روز ارتباط دارند و تأثیر زیادی در کیفیت زندگی شهری بر جای می‌گذارد.

 بافت قدیمی بهبهان از یک سو و چشم پوشی از استانداردهای اولیه مبلمان شهری از سوی دیگر به افزایش عدم تمکین شهروندان به قوانین شهری می انجامد که سبب قانون گریزی شهری و به طبع آن به بروز آسیب هایی اعم از افزایش دست فروشی و  رشد قارچ گونه کیوسک‌ها می‌انجامد.

بهبهان نیازمند جدی ارائه طرح اصلاح مبلمان شهری برای علاج رشد قارچ گونه کیوسک ها

گستره شهری بهبهان وسعت چندانی ندارد که شاهد استقرار و صدور مجوز برای کیوسک باشد زیرا این امر به رشد مشاغل‌ کاذب انجامیده و تاثیر می تواند تاثیر بلند مدت روی چهره شهر بگذارد، که این موارد جدای از مباحث اقتصادی و پیرو آن راهی برای فرار مالیاتی و اخذ پروانه کسب در سایه استقرار کیوسک‌ها در سطح شهر  به دلیل عدم تمکن مالی به بهانه اشتغالزایی است.

این عوامل در پناه رابطه با افراد خاص می‌تواند بر خلاف نصح صریح قانون در خصوص استقرار کیوسک نادیده و به اشتغال کاذب  و شوهای تبلیغاتی برای عده ای محدود سود آور بوده  تا نفس‌های به تاب افتاده بهبهان را به تب انداخته و در آینده نزدیک شهروندان رشد قارچ گونه کیوسک‌های مختلف را به تماشا بنشینند.

در حالی که چهره پر چروک بهبهان نگران از صدور مجوز‌ برای استقرار کیوسک هاست باید در انتظار اصلاح ساختار مبلمان شهری توسط نمایندگان مردم در شورای شهر باشد تا برای همیشه این مسئله خاتمه پیدا کرده و دست سودجویان از این باب کوتاه شود.

 کرسی نشینان شورای شهر بهبهان  علی‌رغم منع قانونی خرید و فروش کیوسک، اخیرا در اقدامی عجیب مجوز کیوسکی را به نام فرد دیگری انتقال داده و قرار است در بوستان تازه تاسیس خبرنگار مستقر شود.

هادی روحی پور در گفت و گو با خبرنگار تسنیم در بهبهان اظهار داشت:اصل استقرار کیوسک مطابق قانون ماده 55 شهرداری‌ها به دلیل سد معبر خلاف قانون و در صورت استقرار  باید رو به پیاده‌رو و  برای  فروش مطبوعات باشد.

وی با اشاره به این که صدور مجوز کیوسک دست مایه ای برای جمع آوری رای شده است افزود: روند صدور مجوز در این دوره کند و عموما در کمیته تطبیق فرمانداری تایید نمی‌شود زیرا متاسفانه کیوسک ها تبدیل به تعمیرگاه ماشین یا میوه فروشی در بهترین نقطه شهر شده که علاوه بر زشت شدن چهره شهر  قانون صراحتا با آن مخالف کرده است.

عضو شورای شهر بهبهان بیان کرد: متاسفانه به دلیل استقرار چندین ساله ، جمع آوری سخت و با مشکل روبروست و نمی توان به راحتی تملک را از افراد گرفت اما مسئله عجیب تر این است که اخیرا متوجه شده ایم در دوره قبل شورا یکی از افراد با نفوذ اقدام به اخذ مجوز کرده و  سال گذشته آن را به قیمت 160 میلیون ریال آن را بفروش رسانده است.

وی گفت: با وجود تصریح منع خرید و فروش طبق قرارداد در قانون شهرداری در یک جمله برخی حاضرند برای منافع شخصی، چهره شهر را به نابودی کشیده  بنابراین در خصوص کیوسک پارک خبرنگار بنده مجدانه از آغاز این دوره تاکنون تماما مخالفت خود را در این خصوص اعلام کرده ام اما جالب بود که بعضی از اعضاء شورا شخصا این مجوز را پیگیری می کند.

عضو شورای شهر بهبهان عنوان کرد: البته در دوره شهردار سابق اقدامات خوبی در ظاهر کیوسک‌ها انجام گرفت  ولی زور شهردار به  لابی ها نرسید که می توان اعا کرد در بهبهان مردمی بودن یعنی هر خلافی را برای رضایت مردم به انجام برسانند زیرا این کیوسک‌ها ظلم آشکار به مردم و چهره شهر است.

هادی روحی پور تصریح کرد:متاسفانه اعضای شورا یک‌دل و یک‌دست در برخورد با پدیده کیوسک نیستند چون به فکر سال 1400هستند.

برخورد صریح مطابق قانون و ارائه طرح اصلاح ساختار مبلمان شهری با رویکرد ساماندهی کیوسک های خیابانی در دستور کار قرار گیرد

صراحت قانون راه هرگونه مماشات و ملاحظات را بسته است تا مجریان آن بتوانند به راحتی و بدون وامداری از طیف یا افراد خاصی به اجرای آن بپردازند بنابراین شایسته است نمایندگان مردم در شورا با اقامه دعوا و ورود دادستانی به مسئله پرونده پر حرف و حدیث صدور مجوز کیوسک ها را ببندند.

نمایندگان مردم می توانند با ارائه برنامه‌های کوتاه و بلند ملت نسبت به ساماندهی کیوسک‌ها اقدام کنند تا بیش از این چهره شهر مورد تعرض افراد با نفوذ قرار نگیرد و مردم بتوانند در شهری عاری از نابسمانی دستفروشان قدم گذاشته و به انجام امور روز‌مره بپردازند.

یکدلی و صداقت مهمترین اصلی است که نمایندگان دلسوز می‌توانند برای تداوم خدمت خود به مردم به آن چنگ زده و از وام داری و امتیاز دهی به افراد خاص برای مقاصد آینده بپرهیزند.

انتهای پیام/ش